Du kan logge inn / registrere bruker trygt og helt gratis på gjerrigknark.com ved å benytte Vipps-innlogging.
Har du et tips til meg? Jeg premierer de beste tipsene med flaxlodd!
Bensin og diesel var dyrere i juli enn i juni, til tross for avgiftskutt. NAF advarer om at forbrukerne kan få prissjokk når avgiftene kommer tilbake 1.september.
Prisen på diesel lå i snitt på 20,25 kroner per liter i juli. Bensin var litt billigere og kostet i snitt 19,59 kroner, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB)
Det betyr at diesel som nå selges uten avgift, lå på omtrent samme nivå som i juli i fjor. Bensin var litt mer enn en krone billigere enn på samme tid i fjor.
– Disse tallene viser hvor viktig avgiftsfritaket er for å holde drivstoffprisene nede for forbrukerne, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Hun viser til at i juli ville prisene vært om lag 24,51 kroner for diesel og 24 kroner per liter for bensin med avgifter. Det er på omtrent samme nivå som snittprisene i mars i år, hvor pumpeprisene i perioder kom opp mot 30 kroner per liter.
– Vi er veldig bekymret for hva som skjer første september når avgiftskuttet opphører. Forbrukerne kan få prissjokk på pumpene hvis vi ikke ser en normalisering av prisene innen det, sier Handagard.
Beregninger NAF har gjort viser at forbrukere vil betale om lag 1150 kroner ekstra i avgifter på bensin fra første september og ut året, mens for diesel vil avgiftene utgjøre om lag 940 kroner, med et moderat forbruk av drivstoff.
– Det er for tidlig å si at prisnivået er normalisert. Hvis pumpeprisene fortsetter å øke, forventer vi at politikerne gjør nye tiltak raskt, sier Handagard.

Beregningen er gjort ut ifra snittpriser på bensin og diesel fra juli 2026, med og uten avgift. Kjørelengde 1000 km i måneden og forbruk på 0,065 l/km for bensin og 0,055 l/km diesel.
Foto: NAF.