Gjerrigknark.com logotype

Logg inn på Gjerrigknark.com:

Du kan logge inn / registrere bruker trygt og helt gratis på gjerrigknark.com ved å benytte Vipps-innlogging.

Send inn tips:

Har du et tips til meg? Jeg premierer de beste tipsene med flaxlodd!

PS: Vil du være med i tipsekonkurransen kan du oppgi kontaktdetaljer i neste steg.
    Følg på SnapchatFølg på TikTokFølg på InstagramFølg på Pinterest
    Annonse

    Grøtens dag 23. oktober: Unge kvinner spiser mest havregrøt

    Torsdag 23. oktober markeres Grøtens dag, og havregrøt fortsetter å være nordmenns klare grøtfavoritt.

    Nye tall fra Norstat viser at interessen er både stabil og sterk: Hver uke spiser over 20 prosent av oss havregrøt – det tilsvarer mer enn 800 000 nordmenn. Grøten er særlig populær blant yngre kvinner, der nesten 3 av 10 under 40 år nyter havregrøt minst én gang i uken.

    Havregrøt har dermed tatt steget fra å være tradisjonspreget og «gammeldags» til å bli et trendy, sunt og hverdagsnært måltid som treffer tidsånden.

    – Folk velger havregrøt fordi den er enkel, råvarebasert og krever få ingredienser. Den er samtidig både rimelig og næringsrik, og derfor passer den godt inn som noe mange ønsker seg i hverdagen: mat som er bra for oss og som er lett å lykkes med, sier Terese Glemminge Arnesen, senior ernæringsrådgiver i MELK.

    Korn + melk = den perfekte kombinasjon

    Det er mange som lager grøten på vann, og nylig gikk også en nordmann til topps i verdensmesterskapet i grøtkoking med nettopp havre og vann - medbragt fra Norge. Men kokt på melk blir grøten både mer smakfull og mer næringsrik.

    – Korn og melk utfyller hverandre på en helt unik måte. Korn gir fiber, særlig betaglukaner, som bidrar til å senke kolesterolet. Melk bidrar med jod, kalsium og vitamin B12 – næringsstoffer man ikke får fra korn alene. Sammen gir de et fullverdig protein, og det gjør grøten til et smartere valg i hverdagen, sier Glemminge Arnesen.

    Tradisjon som har blitt trend

    Grøt har vært en del av norsk matkultur i årtusener, både til høytid og til hverdags. Nå har den fått et tydelig comeback, særlig blant unge voksne, som setter pris på mat som gir metthet, trygghet og fleksibilitet. Den kan dessuten enkelt varieres med topping som epler, bær, nøtter eller yoghurt.

    – I en tid hvor mange kjenner på både matpriser, tidspress og ernæringsforvirring, er det kanskje ikke så rart at havregrøt treffer spesielt unge kvinner. Den er sunn og bærekraftig, og lett å sette sitt eget preg på med ulike toppinger, sier Glemminge Arnesen.

    Undersøkelse gjennomført av Norstat for Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter. 1051 respondenter. September 2025.

    Grøtens dag 23. oktober: Unge kvinner spiser mest havregrøt Foto: Opplysningskontoret for Meieriprodukter

    Ingen data...