Du kan logge inn / registrere bruker trygt og helt gratis på gjerrigknark.com ved å benytte Vipps-innlogging.
Har du et tips til meg? Jeg premierer de beste tipsene med flaxlodd!
Nye tall fra Kirkens Bymisjons viser at svært mange frykter at økonomien skal ødelegge for barnas sommer. Undersøkelsen viser at om lag 60 prosent av alle foreldre bekymrer seg for om barna får en god sommer på grunn av de høye prisene.
Adelheid Firing Hvambsal er generalsekretær i Kirkens Bymisjon, og ser alvorlig på funnet.
- Det er vondt å ikke få gi barna det du ønsker. Og de som har det verst økonomisk lever med mye stress hele året, også barna. Er det noen som trenger ferie, så er det dem. Jeg vil kalle det helsehjelp å tilby dem ferie.
For økonomiske utfordringer kan ha flere konsekvenser for barna, understreker Hvambsal. Da tenker hun på dårligere fysisk og psykisk helse, ensomhet, og å ikke få seg jobb som voksen.
- Barn skal ikke gå rundt med høye skuldre, og det vil vi i Kirkens Bymisjon motvirke ved å ta dem med på ferier, og låne ut telt, sykler og sup så de kan koble av og skape gode stunder. Det er treffsikkert forebyggende arbeid.
Men generalsekretæren peker også på politikernes ansvar.
- Vi forventer at også politikerne gjør noe for barna. Vi må få slutt på kutt i barnetrygden. Den må automatisk bli justert hvert år. Det er et minimum av trygghet for barna.
Hun vil også oppfordre folk generelt til å bidra til en god sommer for flere. I Kirkens Bymisjons rapport forteller unge om en oppvekst i fattigdom. Å få låne hytte av en tante, eller bli med en klassekamerat på ferie ble sett på som redningen for noen.
- Det gir sårt tiltrengt avkobling, og dessuten noe å snakke om i skolegården. Det verste ved en sommerferie kan nemlig være å måtte fortelle om den. Derfor håper jeg politikere og folk vil hjelpe oss i Kirkens Bymisjon med å gi barna en sommer det er fint å fortelle om, avslutter Adelheid Firing Hvambsal.
Fra Kirkens Bymisjons utlånssted i Tønsberg. Foto: Kirkens Bymisjon